ul. Warszawska 12a, 35-205 RZESZÓW, tel. 17-862-05-45, e-mail: biuro@rzeszow.wif.gov.pl
Niepełnosprawni   Słabowidzący   Słabosłyszący
Strona główna  ›  Komunikaty

Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Nr 7/2020 z 29 czerwca 2020 r.
W związku ze zbliżającym się okresem letnim przypominam o obowiązku zapewnienia w aptekach, działach farmacji szpitalnej, punktach aptecznych oraz placówkach obrotu pozaaptecznego odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych/wyrobów medycznych w zakresie temperatury i wilgotności, które powinny odpowiadać warunkom określonym przez producentów lub zawartym w Farmakopei Polskiej, a także o obowiązku dokładnej weryfikacji w momencie przyjmowania dostawy, warunków przechowywania oraz transportu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, które są przedmiotem dostawy.

Przypominam również o konieczności monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz rejestrowania odczytów na każdej zmianie roboczej, a w przypadku dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej, kierownik placówki ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania produktów leczniczych termolabilnych.

W sposób szczególny należy zwracać uwagę na produkty lecznicze termolabilne, które należy przechowywać w warunkach chłodniczych między 20C a 80C, m.in. insuliny, szczepionki, część leków w sprayu, antybiotyków, pasków diagnostycznych – podczas ich wydawania z apteki farmaceuci powinni informować pacjentów o właściwym przechowywaniu i transporcie oraz wydawać ww. produkty lecznicze w opakowaniach termoizolacyjnych. Niezwykle ważne jest również przekazanie pacjentowi informacji, gdy przyjmowany przez niego lek może powodować fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skórne, aby mógł zabezpieczyć skórę przez ekspozycją na promienie słoneczne.


Autor: Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny Monika Urbaniak 
Opublikował(a): Adam Zimny (29-06-2020, 13:16) 
Zmodyfikował(a): brak 
Odsłon strony: 2818 
 
Wersja do druku
PowrótZamieścił: Adam Zimny